Učíme se řemesla

26.02.2023

V naší školce byl dnes zase další báječný den. Šli jsme do třídy Myšek v domnění, že bude divadelní představení. Ale místo maňásků a loutek tam na nás čekal Marek Pilňáček a na stole měl pro nás připravené vážně ale podivné věci, takové jsme ještě neviděli. "Dnes si děti budeme hrát na truhláře a vyrobíme si dřevěné autíčko". "Páni, to bude prima" zajásaly děti.

Povídali jsme si o lese, o životě v něm a o stromech, které mají také duši. Už víme, že smrk je dřevina, která se u nás zpracovává nejvíce, má rovný kmen, jeho dřevo je lehké, měkké, ale pevné a pružné. Jeho kmen je kulatý, větve mají drobné krátké jehličky, jako my vlásky a kořeny rostou do země okolo kmene. A smrk roste rychleji než my. A také výš.

"A právě z tohoto stromu si dnes vyrobíme auto" řekl Marek.

Potom přišla řada i na ty podivné a záhadné věci na stolech. Marek pro nás nachystal a ukázal nám co jsou vrtáky, co svorky, brusné papíry, dřevěná kladívka a o všem nám hezky povídal. Společně jsme se pustili do výroby našich autíček. Přichystaný výřez auta jsme brousili drsnými papíry, které se nádherně třpytily. Byly totiž, jak nám řekl Marek, pokryty malými drcenými sklíčky, která nám pomohou obrousit dřevo do hladka, abychom si při hraní neublížili třískou zapíchnutou do prstíku. Na řadu přišel také pilník, kterým jsme hladily autíčku čumáček, bříško i zádíčka. I hrany musí být hlaďoučké.

"A jak uděláme světýlka?" - vzali jsme si ruční vrták, vypadal trochu jako ta metla, kterou doma maminka šlehá sníh do bábovky a vrtali jsme do auta tak dlouho, až na nás světla vykoukla. Chtělo to velikou sílu, ale my jsme to zvládli.

Poté jsme si s Markovou pomocí vyvrtali stolní vrtačkou díry na kola. Plno z nás tento stroj vidělo poprvé, proto nás hodně zaujal. Teď už stačilo jen nasadit kolečka. Dírkou jsme protáhli dřevěnou tyčku a na oba konce zatloukli kladívkem dvě kolečka. HURÁ, mohlo se začít jezdit. Ale ještě nám něco na autíčku chybělo. Bylo smutné. Víte proč?

Ano, toužilo po krásném oblečení a my jsme je tedy oblékli do veselých barev. Akrylová červená, zelená, modrá i žlutá dodala našim autíčkům tu pravou krásu.

Být truhlářem je moc hezké povolání. Vyrábět hračky, nábytek a dělat tak radost sobě, dětem i dospělákům.