Tajemný den ve vesmíru

13.08.2023

Už od samého rána bylo všem dětem zřejmé, že tento den bude něčím zvláštní. Do školky si donesly baťůžky, paní učitelky jim do nich sbalily svačinu, před školkou stály připravené autobusy a dětem zářily oči očekáváním a radostí.

Těšíme se všichni – jedeme do PLANETÁRIA.

Jakmile jsme dorazili na místo, děti se usadily do křesel a podívaly se vzhůru. Byly ohromeny obrovskou kopulí, která představovala oblohu a na které se rozzářily tisíce hvězd. Venku den a tady hluboká noc. Třpytil se měsíc, souhvězdí, galaxie, …

Pohádkové bytosti nás provázely tímto tajemným dalekým světem, ukázaly nám úžasné hvězdné skupiny, mlhoviny, vzdálené planety. Ukázaly nám také naši planetu Zemi, jak rozdílně se na ní žije v jejích různých částech, třeba v ledu a věčné zimě na pólech, nebo ve vyprahlé písčité krajině bez vody kolem rovníku, a že všude vlastně žijí různí živočichové a zvířátka, která se úžasně dokázala přizpůsobit tak složitým podmínkám k žití.

Chtěli jsme touto návštěvou Planetária ukázat dětem něco nového, rozšířit jim jejich povědomí novými poznáními o vesmíru, Zemi, přírodě, podnítit jejich zájem o vědu a poznání. Věříme, že se nám to podařilo. Děti se seznámily s novými pojmy, poznaly planety, hvězdy, souhvězdí a získaly mnoho dalších informací a odpovědí k otázkám, které si možná ještě ani neuměly položit. Jejich oči zářily stejně jako ty hvězdy na obloze a my – pedagogové budeme věřit, že tato další akce, kterou jsme pro naše děti uspořádali, byla pro ně nejen skvělým zážitkem, zábavným i vzdělávacím, ale že pomůže k rozvoji jejich zájmu o vědu a objevování i poznávání okolního světa.