Dravci v akci

30.09.2022

Pátek 23.9., pro mnohé den, jako každý jiný, pro jiné něčím výjimečný. Pro nás v MŠ Mukařov to byl den krásný, protože za námi přilétli dravci. Orel skalní, poštolka, kulíšek, káně, sova bílá, výr a puštík. A spolu s nimi přijel František Adámek, sokolník, zakladatel a majitel společnosti Dravci v akci. Ta vznikla již v r. 1993 a od r. 2020 je odběrným místem pro záchrannou stanici zvířat Vlašim. Funguje tak jako centrum pro veškerá poraněná, volně žijící zvířata a zvířata v nouzi.

A k této záslužné činnosti navíc krásné dravce a zvířata předvádějí. Ve školkách i školách, babičkám i dědečkům v domovech seniorů, domovech se zvláštní péčí, stacionářích, dětských domovech, účastní se nadačních dnů a dobročinných akcí.

Dravce v akci z Vavřince jste za dobu jejich působení mohli vidět na hradech a zámcích např. Křivoklát, Loket, Kokořín, Hrádek u Nechanic, Nelahozeves a mnoha jiných. Také na městských a jiných slavnostech v Táboře, Kutné Hoře, Českých Budějovicích, Pardubicích, Poděbradech i v řadě dalších menších měst a vesniček.

Avšak nejdéle a nejvíce si jste mohli sokolníka Frantu Adámka a jeho dravci spatřit při jeho dlouholetém působení na hradě Český Šternberk nad řekou Sázavou, kde s dravci trvale vystupoval od roku 1996 až do roku 2018. K tomuto hradu Františka od samého začátku vázalo velké pouto, protože majitelem hradu byl pan Zdeněk Sternberg, který byl nejen úžasným člověkem, ale hlavně zakladatelem klubu sokolníků v bývalém Československu v roce 1967.

A co jsme viděli a zažili my, děti v MŠ Mukařov s Dravci v akci? Viděli jsme obrovského orla skalního snášejícího se z vrcholu smrku na napřaženou paži svého sokolníka, marně jsme se snažili zaslechnout šustění peří sovy bílé, protože při letu nemáte šanci zaslechnout jediný zvuk křídel, malinké sovičce kulíškovi jsme dovolili najít si na chviličku místo pro odpočinek na čepicích na našich hlavách a také jsme si všichni mohli krásného moudrého výra pohladit.

Podívejte se s námi na fotky, ty o tom báječném dni vypoví nejlépe. Nafotil je pro nás Jaroslav Daniel Doležal. 

Photo © Jaroslav Daniel Doležal