Lovecký a záchranářský výcvik pejska

25.06.2022

V pátek 24. června jsme měli ve školce další báječné dopoledne. Přišly mezi nás 3 zlatí retrívři, Johanka (Bonie Gold Kajpeto), Dasty (Dream Dino Nice Friend), Jimmy (Ashley Vera Moravia) a jejich páníčkové Jaroslav Daniel Doležal (Johanka) a Martin Chrudimský (Dasty a Jimmy). Ukázali nám, že pejskové nejsou jenom na hraní a procházky, ale že umí být moc šikovní a naučí se úžasné věci. Třeba i zachraňovt životy. A nakonec jsme se s pejsky mohli pomazlit i vyfotit.


Johanka se svým páníčkem Jardou nám povídali o výchově pejsků, o jejich základním výcviku a také o tom, že plemeno Golden Retriever je vlastně lovecký pejsek vyšlechtěný k dohledávání a přinášení ulovených kachen. Proto miluje vodu i aportování. Pro svou skvělou povahu se zlatý retrívr může cvičit i pro canisterapii, nebo jako slepecký vodící pes. A stejně jako děti i pejsek se musí učit, aby "uměl". 


A pak nám Johanka předvedla nektré základní dovednosti, např. chůzi u nohy. Krásně chodí páníčkovi u nohy na vodítku a vůbec netahá a to dokonce i bez vodítka. K té noze a bez vodítka šla jak přilepená, ať Jarda uhnul doleva, nebo doprava, nebo se otočil úplně, Johanka to vždy udělala přesně s ním. Pak jsme také viděli ukázky z loveckého výcviku, jak Johanka aportuje a jak takový správně provedený aport má vypadat. Johanka to umí i z vody, ale na zahradě školky nemáme rybník :-) A nakonec Jarda Johance ten její aport schoval, ona vůbec nevěděla kde je (děti to hlídali, aby Johanka neviděla kam) a pak jí páníček dal povel k dohledání a ona svým nosem větřila a v křoví schovaný aport za chvilinku na naší zahradě našla a Jardovi donesla i odevzdala. 

Dasty a Jimmy mají záchranářský výcvik a předvedli nám, co dovedou. Kromě 100% poslušnosti jsou vycvičeni k tomu, aby pomáhali při zachraňování lidí, ať už zasypaných, spadlých, těch kteří se topí, ztratili se např. v lese atd.  Jimmy dokonce zachránil starou babičku. Ztratila se v zimě v lese. Hrozilo jí umrznutí, neobjevila jí ani policie s vrtulníkem a termokamerami a až Jimmik jí našel. Byl i v novinách a televizi. Je to slavný záchranářský pes s řadou ocenění i ze soutěží. Jeho celé jméno je Ashley Vera Moravia z chovatelské stanice Vera Moravia. 

Dasty a Jimmy a jejich páníček Martin Chrudimský nám předvedli, jak vychovaný a vycvičený pejsek umí poslouchat, ukázali jak zachraňuje topící se lidi, jak si pesjek obléká plavací vestu a záchranářský postroj, jak si záchranář i pesjek obléká slaňovací postroj a jak se spouští do propastí a také jak dokáže hledat a najít ztracené lidi a když je najde tak 3x zaštěká, aby svému páníčkovi řekl "už jsem ho našel" a přivolal ho k sobě. Dasty a Jimmy se umí také plazit, aby se dostali i v jeskyních nebo sutinách do úzkých prostor.

Páni, to byli dnes věci, to jsme koukali. 🥰


Mooooc děkujeme Johance, Dastíkovi a Jimmykovi. A jejich páníčkům Jardovi a Martinovi.


Podívejte se na naše fotky s pejsky

Photo © Jaroslav Daniel Doležal